Union Akademi

Avukatlar ve Diğer Yargı Mensupları için Adli Balistik Eğitimi

Ceza davalarına baktığımızda ülkemizde çok sayıda ateşli silahla işlenen vaka olduğunu görmekteyiz. Hemen her olayda tarafların (fail ve mağdurun) bir avukat edinme talebi gerçeğinden yola çıktığımızda; Avukatların adli balistik konusunu iyi bilmeleri gerektiği bir realite olarak karşımıza çıkar. Müvekkilini savunurken birçok balistik rapor ve tespit tutanağının olduğu dosyada onun lehine olabilecek hususları görüp yakalayabilmesi için bu bilgiye ihtiyacı vardır.
Aynı şekilde hakimlik ve savcılık mesleğini icra edenler de adli balistik konusuna vakıf olmaları durumunda maddi gerçeğin ortaya çıkması hususunda hazırladıkları iddianameler ve verdikleri kararlar noktasında çok daha isabetli olacaklardır.

33 öğrenci kaydoldu

Avukatlar ve Diğer Yargı Mensupları için Adli Balistik Eğitimi nedir ? Neleri kapsar ? Ceza davalarına baktığımızda ülkemizde çok sayıda ateşli silahla işlenen vaka olduğunu görmekteyiz. Hemen her olayda tarafların (fail ve mağdurun) bir avukat edinme talebi gerçeğinden yola çıktığımızda; Avukatların adli balistik konusunu iyi bilmeleri gerektiği bir realite olarak karşımıza çıkar.  Müvekkilini savunurken birçok balistik rapor ve tespit tutanağının olduğu dosyada onun lehine olabilecek hususları görüp yakalayabilmesi için bu bilgiye ihtiyacı vardır.

Aynı şekilde hakimlik ve savcılık mesleğini icra edenler de adli balistik konusuna vakıf olmaları durumunda maddi gerçeğin ortaya çıkması hususunda hazırladıkları iddianameler ve verdikleri kararlar noktasında çok daha isabetli olacaklardır.

Kolluk birimleri yanında iddia makamı da genellikle ‘’suçu ispat’’ perspektifinden yaklaşarak araştırma ve inceleme yaptığından, masumiyeti ortaya koyan veya suç vasfını değiştirecek bulguları genellikle göz ardı ettiği ülkemizin bir gerçeğidir.  Ayrıca yapılan inceleme ve tespitlerde usul ve esas yönüyle yapılan hataların da olduğu adli dosyalarda karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple, ülkemizde ateşli silahla işlenen vakaların fazla olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurursak, balistik yaklaşımlarla maddi gerçeği ortaya çıkaracak bilgi ve tecrübe sahibi yargı mensuplarının olması kıymetlidir.

Ateşli ve ateşsiz silahla işlenen olaylarda avukatlık yapan bir yargı mensubu, adli balistiğin konuları olan iç balistik, dış balistik, ara balistik ve hedef balistiği bilgisini bilmek durumundadır. Ayrıca yine adli balistiğin konusu olan, olay yeri inceleme, atışın yeniden yapılandırılarak atış noktası-atış açısı-atış mesafesi gibi tespitlerin yapılması, atış artıklarının incelendiği raporların isabetle yorumlanması önemlidir.

Bu eğitimde adli balistiğin konularının tamamı örnek vakalardan alınan görseller kullanılarak etraflıca anlatıldığı gibi örnek vakalar üzerinden de anlatılmıştır.

Adli Balistik Uzmanlığı konularında detay bilgilere vakıf olacağınız bu eğitim sonrasında, üniversite onaylı, ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olmuş olacaksınız.

Diğer balistik uzmanlığı eğitimimiz olan, adli balistik uzmanlığı bilirkişilik eğitimimizi de incelemenizi öneriyoruz.

 

Adli Balistik Uzmanlığı Bilirkişilik Eğitimi

1
Balistiğe Giriş
2
Silahların Tarihsel Gelişimi
3
Ateşli Silahlar
4
İç Balistik
5
Mermi Çekirdekleri(İç Balistik 2)
6
Mermi Çekirdekleri ve Kovandaki İzler
7
Mermi Çekirdekleri ve Kovandaki İzler 2
8
Ara Balistik
9
Dış Balistik
10
Hedef Balistik 1
11
Hedef Balistik 2
12
Hedef Balistik 3
13
Ateş Artıkları 1
14
Ateş Artıkları 2
15
Ateşin Yeniden Yapılandırması 1
16
Ateşin Yeniden Yapılandırması 2
17
Ateşin Yeniden Yapılandırması 3
18
Bilirkişilik-Rapor
19
Örnek Vaka 1
20
Örnek Vaka 2
• Polis, Jandarma ve Muvazzaf Askerler, • Hakimler Savcılar ve Avukatlar, • Adli Tıp Uzmanları ve asistanları, • Mühendisler, • Temel bilim eğitimini almış ön lisans ve lisans mezunları.
Özel sektörde ve kamu kurumlarında geçerli olan adli balistik uzmanlığı eğitimini tamamlayanlar birçok fırsatı yakalayacak ve değerlendirme şansına sahip olacaktır. Avukatlar: Adli balistik inceleme uzmanlığı eğitimini alarak, meslektaşlarınız arasında bu yönünüzle öne çıkabilir, daha fazla gelir elde edebilir, rekabet içerisinde bulunduğunuz meslektaşlarınızdan bilgi, beceri ve tecrübe anlamında öne geçmiş ve kendinize değer katmış olursunuz. Bu tarz dosya alımlarında öne çıkarak, davalarınızdaki ağırlığınızı artırır, mağduriyetin ispatı, suçsuzluğun ortaya çıkarılması veya suç vasfının değiştirilmesinde daha geniş bir öngörü ortaya koyabilirsiniz. Savcılar: Hukuk fakültesinde verilmeyen ve staj eğitiminde eksik kalan Adli balistik bilgilerinizi tamamlayarak daha isabetli değerlendirmeler yapıp mağduriyet ve hak kaybına sebep olmayacak iddianame ve mütalaalar hazırlayabileceksiniz. Hakimler: Adli dosyalardaki balistik raporlarında tespitlerin olması ancak yorumların olmaması isabetli kararlar vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu sebeple eğitim sonrası mağduriyete ve hak kaybına sebep olmayacak isabetli karar vermenize yardımcı olacak bilgiye sahip olacaksınız. Emniyet ve TSK’da çalışanlar Kriminal Laboratuvarlar birimlerinde çalışma imkânı elde edebilir, bilirkişi olarak ek gelir sağlayabilir, ünvan değişikliği imkânı yakalayabilir ya da kendi danışmanlık firmasını kurarak yeni bir iş imkânı yakalayabilirler. Bilirkişilik yapabilir, Bilimsel mütalaa hazırlayabilirsiniz; Bilirkişilik Daire Başkanlığının istediği standartları yerine getirerek bilirkişilik yapmaya hak kazanıp adliyeden dosya başına 500-1500 TL arası ücret alabilirsiniz. Ayrıca hukuk bürolarına danışmanlık yapabileceğiniz gibi suça bulaşan veya mağduriyet yaşayanların inceleme taleplerinden dosya başı yüksek gelir elde edebilir nitelikli dosyalarda 100 bin liralara varan kazançlar elde edebilirsiniz. KAZANIMLAR: Bu eğitimle hiçbir yerde bulamayacağınız adli balistik konularının tamamını içeren bilgiye sahip olacaksınız ADLİ BALİSTİK BİLİRKİŞİLİĞİ yapabileceksiniz Üniversite onaylı, uluslararası geçerliği olan bir sertifikaya sahip olacaksınız Bol kazançlı bilirkişilik dünyasının kapılarını size açacaktır. UNION Akademi, aldığınız bu eğitim sonrasında, ihtiyaç duyduğunuz her zaman alan uzmanlarıyla size teknik destek vermeye devam edecektir.

Productivity Hacks to Get More Done in 2018— 28 February 2017Facebook News Feed Eradicator (free chrome extension) Stay focused by removing your Facebook newsfeed and replacing it with an inspirational quote. Disable the tool anytime you want to see what friends are up to!Hide My Inbox (free chrome extension for Gmail) Stay focused by hiding your inbox. Click "show your inbox" at a scheduled time and batch processs everything one go.Habitica (free mobile + web app) Gamify your to do list. Treat your life like a game and earn gold goins for getting stuff done!

Kursu al
30 Günlük Para İade Garantisi

Şunları içerir

Ömür boyu tam erişim
Mobil ve TVden erişim