Union Akademi

Parmak İzi Uzmanlığı Bilirkişilik Eğitimi

Parmak izlerinin kişiye özgü olması, yaşam boyunca değişmez olması ve olay yerlerinde kalabilir olması özellikleriyle, parmak izleri önemini halen muhafaza etmekte ve teknolojinin gelişmesiyle kıymeti daha da artmaktadır. Ancak bilinmelidir ki, soruşturma dosyalarında sık karşılaşılan bu bulgular sadece suçu değil masumiyeti de ispat etmenin güçlü bir vasıtasıdır.

43 öğrenci kaydoldu

Parmak izi uzmanlığı bilirkişilik eğitimi nedir ? 1870’li yıllarda kimliklendirme aracı olarak, 1900 lü yılların başlarında ise suç soruşturmasında kullanılmaya başlanan parmak izleri, halen güvenilir bir biyometrik kimliklndirme aracı olarak kullanılmakta ve suç soruşturmalarında etkin bir delil olarak soruşturma dosyalarında karşımıza çıkmaktadır.

Kişiye özgü olması, yaşam boyunca değişmez olması ve olay yerlerinde kalabilir olması özellikleriyle, parmak izleri önemini halen muhafaza etmekte ve teknolojinin gelişmesiyle kıymeti daha da artmaktadır. Ancak bilinmelidir ki, soruşturma dosyalarında sık karşılaşılan bu bulgular sadece suçu değil masumiyeti de ispat etmenin güçlü bir vasıtasıdır.

Olay yerinde Parmak izinin bulunduğu yer, parmak izinin ne zaman oraya bırakıldığı, parmak izinin olay mahalline başka bir yerden taşınıp taşınmadığı gibi tespitler masumiyetin ve mağduriyetin ispatı için önemli incelemelerdir.

Bu sebeple, parmak izi incelemesinin gerektiği adli dosyalarda bilirkişilik yapmak isteyen bir kişi, parmak izi konularını iyi bilmesi gerektiği gibi, ulusal adli bilim laboratuvarlarının verdiği raporların uluslararası standartlara uyup uymadığını tetkik edebilmesi için kabul görmüş standartlara da vakıf olması gerekmektedir.

Parmak izi uzmanlığı bilirkişilik eğitiminde bilirkişilik yapmak için ihtiyaç duyulan parmak izi konularının tamamı örnek vakalardan alınan görseller kullanılarak etraflıca anlatılmıştır.

Eğitimin akabinde maliyetli bir donanıma ihtiyaç duymaksızın bilirkişilik yapmaya imkân sağlayan bu eğitim, sizlere bu alandaki temel ve ileri düzey seviyede en iyi uygulama örnekleriyle sunulmuştur.

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi, yüksek lisans eğitimini Ankara Üniversitesinde adli bilimler programında tamamlayan uzmanımız, 22 yıl yurt içi ve yurt dışında adli bilim hizmeti vermiş ve yüzlerce rapora imza atmıştır

Parmak izi uzmanlığı konularında detay bilgilere vakıf olacağınız bu eğitim sonrasında, üniversite onaylı ve ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olacaksınız. Bu nitelikli eğitim ve sertifika size iyi kazançlar getiren bilirkişilik kapılarını açacaktır.

Avukatlar veya diğer yargı mensupları için özel parmak uzmanı eğitimimiz de vardır. İncelemek için avukatlar için parmak izi eğitimi sayfamıza gidebilirsiniz. 

Parmak izine giriş

1
Parmak İzine Giriş 1
2
Parmak İzine Giriş 2

Parmak izinin tarihçesi

1
Parmak izinin tarihçesi 1
2
Parmak izinin tarihçesi 2
3
Parmak izinin tarihçesi 3

Parmak izlerinin sınıflandırılması

1
Parmak izlerinin sınıflandırılması 1
2
Parmak izlerinin sınıflandırılması 2
3
Parmak izlerinin sınıflandırılması 3

Parmak izlerinin mukayesesi

1
Temel Prensipler ve Karakteristik Özellikler
2
Mukayesede Uluslararası Standart ACE-V
3
Analiz-Karşılaştırma-Değerlendirme-Onaylama
4
Uluslararası standartta karşılaştırma dereceleri
5
Örnek Mukayeseler

parmak izlerinin geliştirilmesi

1
Olay yerlerinde Görünen ve Görünmeyen Parmak İzleri
2
Örnek uygulamalar
3
Islak Yüzeylerdeki Parmak İzlerinin Geliştirilmesi
4
Parmak izi Laboratuvarında Kullanılan Kimyasal Yöntemler
5
Parmak izi Laboratuvarında Kullanılan Kimyasal Yöntemler
6
Latent Parmak İzlerinin Geliştirilmesi Protokolleri

Parmak izlerinin karşılaştırmaya elverişli olarak geliştirilmesini etkileyen faktörler

1
parmak izlerinin karşılaştırmaya elverişli olarak geliştirilmesi
KİMLER BU EĞİTİMİ ALABİLİR     • Polis, Jandarma ve Muvazzaf Askerler,  • Hakimler Savcılar ve Avukatlar,   • Adli Tıp Uzmanları ve asistanları,  • Mühendisler,  • Temel bilim eğitimini almış ön lisans ve lisans mezunları. 
Özel sektörde ve kamu kurumlarında geçerli olan parmak izi uzmanlığı eğitimini tamamlayanlar birçok fırsatı yakalayacak ve bu fırsatları değerlendirme şansına sahip olacaktır. Avukatlar: Parmak izi inceleme uzmanlığı eğitimini alarak, meslektaşlarınız arasında bu yönünüzle öne çıkabilir, daha fazla gelir elde edebilir, rekabet içerisinde bulunduğunuz meslektaşlarınızdan bilgi, beceri ve tecrübe anlamında öne geçmiş ve kendinize değer katmış olursunuz. Bu tarz dosya alımlarında öne çıkarak, davalarınızdaki ağırlığınızı artırır, mağduriyetin ispatı, suçsuzluğun ortaya çıkarılması veya suç vasfının değiştirilmesinde daha geniş bir öngörü ortaya koyabilirsiniz.Savcılar; Hukuk fakültesinde ve adalet akademisinde verilmeyen parmak izi konularını öğreneceksiniz. Bu bağlamda adli bilim laboratuvarlarının verdiği raporları isabetli yorumlayıp değerlendirebilecek, mağduriyet ve hak kaybına sebep olmayacak iddianame ve mütalaalar hazırlayabileceksiniz.Hakimler; Adli dosyalardaki parmak izi raporlarında tespitlerin olması ancak yorumların olmaması isabetli kararlar vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu sebeple eğitim sonrası mağduriyete ve hak kaybına sebep olmayacak isabetli karar vermenize yardımcı olacak bilgiye sahip olacaksınız. Emniyet ve TSK’da çalışanlar Kriminal Laboratuvarlar birimlerinde çalışma imkânı elde edebilir, bilirkişi olarak ek gelir sağlayabilir, ünvan değişikliği imkânı yakalayabilir ya da kendi danışmanlık firmasını kurarak yeni bir iş imkânı yakalayabilirler.Bilirkişilik yapabilir, Bilimsel mütalaa hazırlayabilirsiniz; Bilirkişilik Daire Başkanlığının istediği standartları yerine getirerek bilirkişilik yapmaya hak kazanıp adliyeden dosya başına 500-1500 TL arası ücret alabilirsiniz. Ayrıca hukuk bürolarına danışmanlık yapabileceğiniz gibi suça bulaşan veya mağduriyet yaşayanların inceleme taleplerinden dosya başı yüksek gelir elde edebilir, nitelikli dosyalarda bu geliri dosya başı 50 bin liralara çıkarabilirsiniz.
Bu eğitimle hiçbir yerde bulamayacağınız adli parmak izi konularının tamamını içeren bilgi birikimine sahip olacaksınız Üniversite onaylı, uluslararası geçerliği olan bir sertifikaya sahip PARMAK İZİ BİLİRKİŞİLİĞİ yapabileceksiniz Üniversite onaylı, uluslararası geçerliği olan bir sertifikaya sahip olacaksınız Bol kazançlı bilirkişilik dünyasının kapılarını size açacaktır.UNION Akademi, aldığınız bu eğitim sonrasında, ihtiyaç duyduğunuz her zaman alan uzmanlarıyla size teknik destek vermeye devam edecektir.
Kursu al
30 Günlük Para İade Garantisi

Şunları içerir

Ömür boyu tam erişim
Mobil ve TVden erişim